Jak stworzyć własną grę planszową lub karcianą?

produkcja gier planszowych, kart do gry oraz gier planszowych

Jak stworzyć własną grę planszową lub karcianą?

 

Planszówki to Twoja wielka pasja i – poza graniem – chciałbyś również zacząć realizować własne pomysły w zakresie tworzenia nowych tytułów?

Marzy Ci się stworzenie własnej gry planszowej lub karcianej? Jeżeli tak, ten tekst jest dla Ciebie. Postaramy się w nim przybliżyć etapy, przez które trzeba przejść, aby stać się autorem dobrej gry.

 

 

Etap pierwszy: opracowanie koncepcji karcianki lub planszówki

 

Na wstępie musisz ustalić tematykę i zasady przebiegu rozgrywki. W następnym kroku musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: jak mają wyglądać Twoje gry karciane? Czy do ich stworzenia wykorzystasz komponenty w postaci planszy, kart, pionków i kostki? W tym momencie istotne jest określenie ogólnego projektu gry. Nie musisz precyzować ściśle jej wyglądu, gdyż może się okazać, że niektóre elementy gry muszą zostać zmodyfikowane lub usunięte. Jeżeli tworzysz grę karcianą, musisz rozważyć, czy każdy gracz powinien mieć osobną talię kart, czy też powinna istnieć jedna talia dla wszystkich graczy. Jakie będą między nimi różnice? Jak zapewnić balans pomiędzy nimi, aby nie zepsuć zabawy? Podczas projektowania kart trzeba wyważyć, aby nie było ich ani za dużo, ani za mało. Zbyt mała liczba kart może powodować, że gra będzie zbyt mało urozmaicona i szybko się skończy. Z kolei gdy kart będzie za dużo, łączenie konkretnych efektów (tzw. combo) może być wręcz niemożliwe do uzyskania. Zastanów się również nad tym, czy do rozgrywki będą używane pionki, figurki czy najzwyklejsze żetony. O ile figurki prezentują się bardzo atrakcyjnie, są znacznie droższe w produkcji od żetonów oraz mogą powodować problemy z pakowaniem. Jeżeli chodzi o projektowanie, powinieneś zadbać o to, aby gra była oryginalna. Dobrze przyjrzeć się najpopularniejszym tytułom. W jaki sposób rozwiązują kwestię jasności zasad czy czytelności kart? Istnieją pewne uniwersalne reguły, dzięki którym gracze przyswajają sobie grę w lepszym stopniu. Generalnie wszystko zmierza w stronę uproszczeń.

 

 

Etap drugi: faza testów

 

Jeżeli jesteś pewien, że projekt już nadaje się do rozgrywki, wydrukuj jeden egzemplarz prototypowy. Nie musi wyglądać ładnie ani nawet być opatrzony ilustracjami – w przypadku karcianki wystarczy sam tekst lub symbolika zastępcza na planszy i żetonach. Dobierz grupę osób na pierwsze partie rozgrywki, aby sprawdzić, czy zasady są zrozumiałe, czy nie ma w nich sprzeczności i czy rozgrywka idzie zgodnie z założeniami. Wykonuj notatki i uwzględniaj uwagi graczy. Możliwe, ze w tym momencie dojdziesz do wniosku, że część gry jest do całkowitej przebudowy lub znacznego uzupełnienia. Nanieś poprawki na prototyp i powtarzaj testy według uznania.

 

 

Etap trzeci: szlifowanie projektu

 

Druga faza testu ujawni ewentualne nieścisłości w rozgrywce i pozwoli dopracować niedoskonałości oraz zbalansować poszczególne komponenty. Aby je wykryć, warto zaproponować rozgrywkę w różnych gronach pasjonatów i mniej doświadczonych osób, a po jej zakończeniu poprosić o wypełnienie ankiety, w której uczestnicy przedstawią, co sądzą o poszczególnych aspektach planszówki lub karcianki. Aby zdobyć więcej informacji zwrotnych na temat swojego projektu, możesz również podzielić się swoim pomysłem na forum tematycznym. Możesz także założyć swoje własne miejsce w sieci (na przykład blog), na którym poprosisz o ocenę swojego pomysłu.

 

 

Etap czwarty: przystąpienie do produkcji gry

 

Na tym etapie możesz przystąpić już do dokończenia projektu pod względem wizualnym. Może być potrzebna współpraca z grafikami, którzy nadadzą produktowi ostateczną formę. Produkcja gier może zostać zlecona wydawcy. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość odciążenia Cię w fazie projektu graficznego czy działań marketingowych i dystrybucji. Z całą pewnością jednak współpraca ta zmniejszy Twoje dochody ze sprzedaży produktu. Możesz również zadecydować, że karcianka lub planszówka zostanie wydana własnym sumptem (na przykład na zasadzie, modnego ostatnio, self-publishingu). Pewnym pomysłem jest też zainteresowanie się modelem finansowania społecznościowego (co ułatwiają licznie działające portale crowdfundingowe). Donatorów do tych portali można znaleźć na forach poświęconych grom planszowym. Niektórzy twórcy gier, zanim wystartują z kampanią crowdfundingową, tworzą markę i z prototypem gry jeżdżą na konwenty, aby zapoznać graczy z nowym produktem i poinformować ich o możliwości finansowego wsparcia jego powstania. Społeczności graczy są bardzo duże i mogą służyć pomocą nie tylko w zakresie wydania gry, ale również jej promocji w internecie.

 

Dowiedz się więcej w kwestii materiałów, z których wykonujemy elementy gier planszowych, gier karcianych i karty do gry: https://www.fabryka-kart.eu/z-czego-wykonujemy-karty-do-gry-oraz-gry-planszowe/